- Detta evenemang har redan ägt rum.
Plantering i pingst med SKR

”Det bästa tillfället att plantera ett träd var för 20 år sedan. Det näst bästa är nu.”, sägs det. Samma sak gäller en äng.
Den 6 juni en riktigt bra dag att anlägga en äng med en mix av inhemska ängsväxter såsom jungfrulin (flera arter), ögontröst (flera arter), kungsmynta, backtimjan, kattfot, svinrot, tjärblomster, blåklockor, brudbröd, smörbollar, johannesörter, rödklint, väddklint, gulmåra och andra måror, humleblomster, prästkrage, gullviva… Det blir ett vackert blickfång som stärker livet i jorden och en rik buffé för pollinatörer och andra insekter. Tänk på att de här växterna ofta vill ha näringsfattig jord. Kanske har ni en yta där inte så mycket annat växer eller så kan ni ta bort matjord från en yta innan ni anlägger er äng.
Kolla redan nu ut en plats där ni kan så, sök information om hur marken behöver beredas för sådden och köp in fröblandningar från någon av fröfirmorna som arbetar för att bevara mångfalden. En lista på sådana fröfirmor hittar du här https://foreningensesam.se/lankar/hitta-kulturarvsfro/
Plantera gärna ängsblommorna tillsammans med andra kyrkor och församlingar och låt den bli en symbol för det fredsarbete som ekumeniken utgör.
Om din församling är en del av Grön kyrkas regionala nätverk eller ett lokalt ekumeniskt nätverk kommer ni att få en stickling av äppelträd tack vare Mora församling. Plantera trädet under den gemensamma pingsten!
Rubriken som Sveriges kristna råd har satt för den 6 juni är Det goda samhällsbygget och bibelordet för dagen kommer från Jeremia 29:7 ”Gör allt för att den stad som jag har deporterat er till ska blomstra och be till Herren för den.” Det här är en dag att riva osynliga murar och så frön för en gemensam och blomstrande framtid. Vilka vill ni odla både vänskap och blommor med? Vilka behöver få odla vänskap och blommor med er?