Skapelsetid, på engelska Season of Creation, är ett gemensamt initiativ där kyrkor och samfund över hela världen visar hur viktigt det är att i gudstjänsten lyfta frågor som rör vårt förhållande till skapelsen. Skapelsetid pågår från första september till fjärde oktober, men budskapet och materialet kan naturligtvis användas under hela kyrkoåret. Vi får veta bakgrunden, hur Skapelsetid uppmärksammats tidigare år och får tips om hur vi tillsammans kan fira Skapelsetid 2022. Webbinariet ordnas av Svenska kyrkan men liksom i Skapelsetid är alla trossamfund välkomna att delta. 

Mer information om Skapelsetid finns på Sveriges Kristna Råds hemsida.

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *